wtorek, 19 kwietnia 2011

Teatr Skomorochy

Skomorochy to teatr, a właściwie zdarzenie, zdarzenie teatralne. Teatr ten raczej się zdarza, niż jest. Jego początki sięgają 2003 roku. Wtedy powstało pierwsze przedstawienie Słowiański mit o powstaniu świata. Później były kolejne projekty. Za każdym jednak razem ten teatr się zdarza - czasami w bardzo przygodny i przypadkowy sposób! Dlatego też aktorzy teatru też przydarzają się przygodnie. Wszyscy oni są bowiem amatorami.

Skomorochy, XVI wiekSkomorochy to muzycy, aktorzy - dla uciechy gawiedzi. Pierwszy raz wspomina ich Powieść minionym lat pod datą 1068 roku. Dziejopis - mnich zapewne - krytykuje ich, razem z trąbami, gęślami i rusaliami, jako dzieło Szatana, które - jako pogańskie - odwodzi od Boga. Ale przecież to nie sprawki szatańskie! To raczej teatr - albo może proto-teatr, jego wczesna forma, pewnie i plebejska i pogańska w charakterze! Skomorochy to zatem aktorzy teatru ludowego.

Skomorochy to teatr, który zajmuje się historiami z przeszłości. Opowiada więc baśnie, kreśli mity i legendy. Bawi i wzrusza zarówno widzów, jak i aktorów. Skomorochy to ludzie, którzy żyją przeszłością, aby ją ożywić dla współczesności!


Teatr Groteska:  Słowo o wyprawie Igora, Kraków 2008
Teatr Groteska:  Słowo o wyprawie Igora, Kraków 2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz