piątek, 10 sierpnia 2012

Digenes Akritis

W tym roku podczas XVIII Festiwalu Słowian i Wikingów na Wolinie pokazaliśmy opowieść o bizantyjskim bohaterze Digenesie Akritisie. Epos ten powstał najpewniej około IX - X wieku. Jego treścią są przygody Bazylego - bohatera pogranicza arabsko-bizantyjskiego. "Digenes" oznacza tyle, co "podwójnie urodzony". Chodzi tu o koligacje rodzinne bohatera. Ojcem jego był bowiem nawrócony na chrześcijaństwo emir arabski Syrii, matką zaś szlachetnie urodzona bizantyjka. "Akritis" oznacza tyle, co "pogranicznik". Był bowiem Bazyli przedstawicielem "rycerstwa" bizantyjskiego strzegącego granic Cesarstwa.

Opowieść oparta jest na dość klasycznym scenariuszu opowieści bohaterskiej: niezwykłe urodzenie, wola walki od najmłodszych lat, walka bez użycia oręża (gołe ręce, ew. kij), mierzenie się z kolejnymi przeszkodami w postaci bestii i potworów. Specyfiką tego eposu jest jego chrześcijański charakter. Jest bowiem też Digenes obrońcą wiary, a sama opowieść wskazuje w pewnym sensie na wyższość chrześcijaństwa nad islamem.

Nasze przedstawienie oparte jest na fragmencie eposu dotyczącym historii miłosnej Digenesa, oraz jego walki ze zbójami: Philopappousem, Leandrosem, Kinnamosem, Ioannakisem oraz wojowniczą Maximou. W naszej wersji zmieniają się imiona, a cała opowieść nabiera komicznego charakteru.

Bibliografia:

1. Digenis Akritis. The Grottaferrata and Escorial version. ed. and transl. Elizabeth Jeffreys, Cambridge University Press, 1998.
2. Eliso Elizbarashavili The Formation of a Hero in Digenes Akrites [w:] Greek, Roman, and Byzantine Studies 50 (2010)

Zapraszamy do oglądania. Niestety jakość zapisu jest dość kiepska. Digenes Akritis:Jeżeli chciałbyś się skontaktować z twórcami teatru, zorganizować występ, pisz na adres:

skomorochy.teatr@gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz